9 ay süren heyecan dolu bekleyişin en güzel hediyesi… Bebeğinizi kollarınıza aldığınız gün, dünyanın en büyük mutluluğu avuçlarınıza bırakılmış gibidir. O güne hazırlanmak, o günü keyifle ve sorunsuz geçirmek için oldukça önemlidir. Peki doğum çantasında neler olmalı? Aslında bu konuda tek doğru olmadığını bilmek şart. Çünkü listeyi kendi ihtiyaçlarınıza göre uzatmanız ya da kısaltmanız mümkün. Değerli olan şey, o büyük günde kendinizi daha konforlu ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacak bir liste yaratmak. Doğum çantanızı gebeliğin 32. ve 34. haftaları arasında hazırlayabilirsiniz. Çantanızda mutlaka olması gerekenler ise şöyle…

Sizin İçin:

– İki adet pijama takımı… Daha rahat hissetmek adına gecelik tercih etmek de mümkün. Hangisinin içinde daha huzurlu hissedecekseniz onu alabilirsiniz. Doğum sırasında hastanenin size vereceği kıyafet olabilir. Eğer onu kullanmak istemezseniz doğum sırasında kullanmak için gecelik yanınıza alın.

– İki adet emzirme sütyeni… Emzirme atleti tercih etmek daha kullanışlı olabilir. Fakat tercihiniz sütyenden yana olacaksa hem normal hem de emzirme sütyeni alabilirsiniz. Doğumdan sonra göğüslerinizin normalden daha büyük olacağını unutmamalısınız.

– Doğumdan sonra kanamanız normalden fazla olacak. Hastaneniz size kullanmanız için hasta pedi verebilir ama vermeyen hastaneler de var. bu nedenle yanınıza büyük ped veya külot gibi giyilebilir doğum pedlerinden alın. Yeni doğan bebek bezini de ilk günler kullanabilirsiniz.

– Havlu… Gideceğiniz hastanenin şartlarına bağlı olarak terlik, duş jeli ve saç kurutma makinesi gibi malzemeleri de dahil etmek isteyebilirsiniz.Terliğinizin yıkanabilir veya silinebilir olmasına dikkat edin, kanamanız çok olacağı için kan lekesi olabilir.

– Kozmetik ürünler… Diş fırçası, diş macunu, el sabunu, deodorant, göğüs kremi ve işinizi pratik hâle getiren rulo havlular en büyük yardımcılarınız olacaktır.

– Yan ürünler… Çorap tercihinizi mevsime göre belirlemelisiniz. Kalın ya da ince olmasından öte çorap gerçekten önemlidir. Doğum çantasının vazgeçilmez unsurudur. Bardak veya su şişenizi de yanınıza alabilirsiniz.

– Tarak… Doğumdan sonra gelen ziyaretçilerinize karşı iyi görünmek ve en önemlisi de kendinizi iyi hissetmek için bakım ürünleri değer taşır.

Bebeğiniz İçin:

– İki adet bebek takımı… Bunları ‘hastane çıkışı’ şeklinde de sorarak temin edebilirsiniz. Hastanede kalacağınız süreden emin değilseniz üç adet alarak bebeğinizin kakası ile kirlenmesi riskine karşı önlem geliştirebilirsiniz.

– Bebek bezi… En küçük boyda olanları tercih edebilirsiniz. Minimum on tane bulundurmanız işinizi kolaylaştırır.

– Bebeğinizin kakasını temizlerken ıslak mendil kullanmak yerine beyaz, kokusuz tuvalet kağıdını ıslatarak bebeğinizin poposunu temizlemenizi öneririz. Bebek cildi alerjenlere çok hassastır. Bu nedenle bu şekilde temizlemeniz daha sağlıklı olur.

– Pişik kremi… Bu tür ürünleri eczaneden temin etmeniz ve güvenmediğiniz ürünleri asla kullanmamanız büyük önem taşır.

– Battaniye… Mevsime bağlı olarak örme ya da penye seçenekler tercih edebilirsiniz. Doğum çantanızda iki adet battaniye bebeğiniz için fayda sağlar.

-Araba koltuğu…Bebeğinizin eve dönüş yolunda güvende olması önemli. Bu nedenle doğumdan önce araba koltuğunuzu temin etmiş olmalısınız.