Gebelik hareket edilmemesi, iş yapılmaması gereken bir dönem. Kadınlar evlerinde oturmalı, hiç dışarı çıkmamalı, 24 saat bir koltuğun üzerinde hareketsiz durmalı ki bebekleri çok sağlıklı olsun. Kesinlikle cinsel ilişkiye girmemeliler, yoksa bebek için çok tehlikeli olabilir. Bu satırları okuduğunuzda zaten bizde böyle yapıyoruz diyorsanız çok büyük bir yanlış içindesiniz demektir.

Gebelik döneminde hareketsiz kalmak gebeliğe bağlı tansiyon ve şeker hastalığı riskini arttırır. Hareketsizlik sonucu şekeriniz yükselir. Gebelikte alınması gereken kilodan çok daha fazla kilo alırsınız. Nefes almanız zorlaşır, tansiyonunuz çıkar. Aynı belirtiler bebekte de görülür. Bebeğiniz normalden daha fazla büyür. Bu da bebeğin vücudunda hatta damarlarında yağ plaklarının oluşacağı anlamına gelir. Çocuğunuz daha ilk okul yaşlarında şeker hastası olma riskine yakalanır. Hareketsizlik sonucu normal doğum yapma şansınız azalır. Hatta erken doğum yapma şanssızlığınız artar.

Gebelik bir hastalık değildir. Bebeğiniz size pamuk ipliği ile bağlı değil.Hele ki kadınlık hormonlarının tavan yaptığı bu dönemde ilişkiye girilmemesi söylemi kesinlikle yanlıştır. Aksine gebelikte kadınların orgazm olmaları daha kolay olur. Sağlıklı bir gebenin yürümesi, yüzmesi, uçağa binmesi, denize girmesi, eşiyle birlikte olması gayet normaldir.

Başkanı olduğum Doğal Doğum Derneği ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün ortak bir çalışması olarak ‘Gebeler harekete geçiyor’ sloganı ile hamile kadınların sağlıklı bir gebelik ve doğum yapması için çalışma başlattık. Hamile kadınların hareket etmesi, yürümesi sadece onların sağlığını değil normal doğum yapmalarını kolaylaştırıp, doğacak nesillerin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. El, ayak şişliğiniz azalır, nefes almanız rahatlar, bebeğinize daha çok oksijen gider. Gebelik döneminde günde en az 30 dakika yürümelisiniz. Bu yürüyüş ne hızlı ne de yavaş olmalıdır. Hamile kadınların bilinçli anne olmaları için elimden geleni yapmaya hazırım. Bu nedenle kadınlarımızın sağlıklarını çok etkileyen ve çözümü çok kolay olan hamile yürüyüşü etkinliğimize tüm gebeleri, eşlerini ve yakınlarını 2 Nisan 2016 da Atatürk Parkında saat 16.00 da bekliyoruz.

Atacağınız her adım sizi doğal doğuma bir adım yaklaştırır.