Doğal Doğum Derneği olarak kadınların normal doğum yapabilmesi ile ilgili çabalarımız artarak devam ediyor. Tüm dünyada yapılan normal doğum hakkındaki yayın ve önerileri takip ediyoruz ve Dr. Ebru Ünal’ın da tecrübesini ekleyerek size iletmeye devam ediyoruz.

Doğum normal bir süreçtir, kadının doğum sancıları başladığında hareket etmesi, rahatladığı pozisyonda olması gereklidir. Kadın yatağa sırt üstü yatmak zorunda bırakılmamalıdır. Bu hem kadının ağrısını arttırır hem de doğumu yavaşlatır. Bu nedenle dikey doğum tanımı ve bu doğum şeklinin uygulamaları gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Doğumunuz başladığında paniğe kapılmayın. Bırakın bebeğiniz ve vücudunuz görevini yerine getirsin. Onlara güvenin. Paniğe kapılmak ve korkmak sadece doğumunuzu yavaşlatır. Doğumun başladığının ilk göstergesi suyun gelmesi, hafif lekelenmenin olması veya kasılmaların başlaması olabilir. Bunlar tek tek olabileceği gibi bir arada da oluşabilir. Doğumunuz şimdi başlasa en az 10 saat sonra bebeğiniz dünyaya gelecektir. Bu nedenle acelece hastaneye gitmeye hiç gerek yok. Doğumunuzun bekleme dönemi olarak bilinen bu dönemde evde sizi rahatlatan şeyler yaparak vakit geçirin. Sıcak duş alın veya küvette uzanın. Biraz yürüyüş yapın ve  yemek yiyin. Eğer bulantınız varsa bu rahim ağzının açıldığını anlamına geliyor. Bulantınız olduğunda kendinizi yemek yeme için zorlamayın. Doğumun ilk 3-4 saatinde ishal olmak ta normal bir belirtidir. Böylece ıkındığınızda büyük abdestinizi önceden yapmış olduğunuzdan sorun yaşamazsınız.

Amerikan Kadın Doğum Derneğinin yaptığı Şubat 2017 deki son açıklamada hiç bir sorunu olmayan hamile kadınların normal doğumları sırasında gereksiz tıbbi girişimde bulunulduğu söylenmiştir. Yani bir nevi doktor ve ebelerin, sağlık sorunu olmayan doğum yapacak hamilelere fazla kısıtlama koyduklarını ve kadının bedenine gereksiz müdahale ettiklerini itiraf ettiler. Bu aslında çok daha önce yapılmalıydı. Sırf korku tıbbından dolayı gereksiz olarak bir sürü kadın hastanede tutuldu ve aman kötü bir sonuç olmasın korkusu ile sezaryene alındı. Artık kadının doğumda özgürleşmesinin yolu açıldı diye düşünüyoruz.

Belki doktorunuza doğum sırasında acıktığınızda ne yapmanız gerektiğini sormuşsunuzdur. Aldığınız cevap; doğum için hastaneye yattıktan sonra hatta evde doğum sancılarınız başlamış dahi olsa kesinlikle yemek yememeniz gerektiğidir. Neredeyse su bile içmemenizi istemiş bile olabilir.

1940 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada acil sezaryene girecek olan kadın eğer yemek yemiş ise ameliyatta verilen anestezinin kadının sağlığı için sorun oluşturduğu  bildirildi. Bu nedenle kadınların doğum sırasında aç olmaları sayesinde eğer acil sezaryen gerekirse annenin anesteziden dolayı kusma ve ölme sorunu ortadan kalktığı bildirildi. 70 yıl önce yapılan bu çalışma önerisi maalesef halen dünyadaki bir çok hastanede uygulama görmektedir.

70 yılda doğuma anestezisi ile ilgili çok şey gelişti. Karnı tok olan kadın bile artık spinal anestezi ile sorunsuz şekilde ameliyata alınabiliyor. Bu nedenle bir hekim olarak, size doğumunuz başladığında kesinlikle aç olmanızı  değil aksine enerjinizi arttıracak gıdalar tüketmenizi öneririm. Yağın mideyi terk etme süresi biraz uzundur, bu nedenle yağlı gıdalar değil de bal, pekmez, gibi yüksek karbonhidrat içeren ve rahminizin bebeğinizi iterken kullanacağı enerjiyi destekleyen yiyecekler tüketin. Bu şekilde tok olarak doğuma giden kadınların ıkınma ve bebeklerini dünyaya getirme sürelerinin aç olanlara göre 16 dakika daha az olduğu izlenmiştir.

Bir kedi ve ya filin doğumu başladığında zorla bir yere yatırılıp, koluna ve karnına değişik kablolar bağlanıp, hareket etmeden ve hiç bir şey yiyip içmeden doğumunu yapmasını beklemek kulağa nasıl geliyor. İşte kadının da doğumu başladığında normal ve güvenli ortamından uzaklaştırılarak hastanede yatağa bağlı olarak, kalkmadan ve aç olarak doğumu beklemesi o kadar anormaldir.

Normal doğumu planlayan ve bunu isteyen kadınlar kesinlikle normal doğurabilir. Bu yolculuklarında kendilerini ne rahat ettirecek, doğumlarını nasıl daha kolay ve konforlu yapacak araştırmasında olmalılar. Bu mucizeden korkmadan, kendi bedenlerine ve bebeklerine güvenerek doğumu yaşamalıdır.

Normal doğum ile ilgili tüm soru ve merak ettiğiniz konuları bilgi@dogaldogum.org.tr adresine yazın, size hem eğitimli ebelerimiz hem de Dr.Ebru Ünal cevap verecek tüm sorularınızı cevaplayacak ve yardımcı olacaktır.

Facebook sayfamızdan da sorularınızı iletebilirsiniz.